Önismeret. Mindenki tudja, mit jelent. Mégis: kevés fogalmat leng körül olyan sűrű köd, mint pont az önismeretet. Éppen ezért elhatároztam: írok róla.
Ebben a cikkben tisztázzuk le, amit kell, hogy soha többé ne találd magad elveszve a témában. Pontról pontra növeljük a fényerőt és a tisztánlátást. Kezdetnek ott a klasszikus kijelentés: amíg nem foglalkozol ilyesmivel, nem is terhel akkora felelősség; megvéd a tudatlanság otthonos langymelege. Hát nem.
„A jog nem tudása nem mentesít a felelősség alól.” A mondás régi és patinás; gyökere a római jogig nyúlik vissza, éppen ezért illő és való latinul is leírni: Ignorantia iuris non excusat. Mivel a tudatosság egyik szegmense mai tárgykörünk, így a tételt értelmezzük kiterjesztő módon. Álljon itt egy szögegyszerű példa:
Dezső. Nevezzük így hősünket. Mostoha sorsú gyermekként látta meg a napvilágot, olyan családban, amit az ember ősellenségének sem kívánna. Sanyargatást bőven kapott, ám nevelést, oktatást – és főképp: szeretetet – semennyit.
Dezsőnk a szociális gondoskodás radarernyője alatt tengődve kimaradt a teljes intézményes rendszerből: egyszer csak azt vette észre, bár felnőtt, de se írni, se olvasni nem tud. Számolni se, a bankjegyekkel a színük alapján bánt csak ügyesen. Így hát jogosítvány és autóvezetés kizárva. Dezső bringássá lett; számára a kullogás mellett az egyetlen közeledési alternatíva a drótszamár maradt. Táblák? Igen vannak. Jelek is, hogyne, látja. Hogy mit jelentenek? Azt senki nem magyarázta el neki.
Ezzel együtt: ha Dezső balesetet okoz, nem hivatkozhat a múltjára. A KRESZ nem ismerete – mint az feljebb láttuk – nem mentesíti a következmények viselése alól. Egyvalamiben reménykedhet: a tól-ig skálán egy lágyabb szívű bíró puhábban bünteti. Mind a törvény, mind a belőle adódó törvényszerűség világos. Ha átülünk a kerékpárról az önismeret vonatára, lényegében semmi nem változik. Ám a dinamizmus arányáról érdemes tudnod:
Minél többet tudsz önmagadról, működésedről, annál nagyobb az életfelelősséged.
Mielőtt hideg borzongással járna át a félelem, hamar tegyük tisztába: a felelősség nem egyenlő negyed mázsás cementes zsákkal, amit mostantól életed utolsó másodpercéig mindvégig görnyedve cipelned kéne. Bő hét éve írtam egy cikket róla, összefoglalva benne a lényeget. Érdemes lehet átböngészni: https://ladonyijanos.hu/a-felelossegvallalas-edessegerol/
Önismereti módszerek. Mivel kevesen világosodnak meg a madarak dalától, a füvek susogásától és az ősöreg, bölcs tölgyfa ölelésétől, ezért elterjedt vélekedés, hogy ilyen-olyan rendszer, eszköz segít utadon. Halkan jegyzem meg: a régi, klasszikus világban a konkrét metódus már csak habként díszelgett a mézédes torta tetején. Akkor tényleg elég volt együtt rezegni az anyatermészettel.
Asztrozófus. Nem csak az egyik titulusom: ízig-vérig hús-vér asztrozófus vagyok. Éppen ezért nem is írhatok mást, mint amit vallok és szélben lobogó zászlómra tűztem: remek, kitűnő, príma módszer. Szekérderéknyi saját megéléses tapasztalat épp úgy ezt mondatja velem, mint a bő évtizede elvégzett több száz elemzés, annak minden drámájával, katarzisával – és megannyi megerősítő visszajelzésével. Ezzel együtt két nagybetűvel kell írnom a következő, egyszavas mondatomat. DE!!
Asztrozófus vagyok és nem szakbarbár csillagnáci.
Azaz: két feltétel együttes megléte esetén bármely módszer működőképes és jó lehet.
Helyes értékrendű ősforrás. Ez az egyik, se magyarázni, se túlragozni valónk nincs vele.
Minden szempontból tiszta segítő. A másik ismérv talán még egyszerűbb. Ha ez a kettő együtt van, úgy rengeteg szisztéma támogathat és mutathat utat önismereti elmélyülésed során. Mind előmozdíthatja, hogy jobban, mélyebben, alaposabban, részletesebben és teljesebben tudd: ki is vagy valójában. A szerepeken túl, igaz önvalódban. A feltételekre ügyelve, kellő elszántsággal felvértezve előbb vagy utóbb eljutsz a kijelentéshez: már tudom, legalábbis kapiskálom, ki vagyok. Ez az örömteli felsóhajtás egyben komoly hibalehetőséget is rejt magában:
Aki itt hátradől, lépéshátrányba kerül. Ha csóválod a fejed, gondold át: kevés, nem elég tudni. Csinálni kell!!
Az önismeret ugyanis értő módon végzett ön-működés. Ez annyira kardinális alapvetés, hogy még egyszer leírom, vésődjön csak be mélyebben: az önismeret értő módon végzett ön-működés. Most pedig játsszunk kicsit a szavakkal: ön-működés, ami nem önműködő. Mindig tudatos döntést, egyfajta kézi vezérlést igényel mechanikus automatizmusok helyett. Ismét a közúti közlekedés kínálja a szemléletes példát:
A te sorsod lényegesen jobb Dezsőnél. Jártál tanintézményekbe, kellő ismeretet, tudást szereztél. Később beiratkoztál az autósiskolába is, majd sikeresen levizsgáztál és boldog jogosítvány-tulajdonosnak mondhatod magad. Kened-vágod a KRESZ mindennapokban előforduló rendelkezéseit. Mi több: büszkén vallod, hogy 5, 10 vagy 20 év elteltével is átmennél a vizsgán.
Tisztában vagy az egyik alapvető rendelkezéssel: lakott területen belül (egyéb tábla megengedő vagy korlátozó utasításait kivéve) 50 kilométer/óra a sebességhatár. Ezt számos nem vezető embertásunk is tudja. Ha viszont a város utcáin száguldozol és mondjuk 97 km/óra tempóval fotóz le a rendőr traffija, tarkón ugyan nem lő a közeg, de kapsz pár büntetőpontot és egy vaskos, hatszámjegyű összegről szóló csekket.
A következtetés adja magát: hiába a hibátlan tudás, ha nem ennek megfelelően viselkedsz. És akkor még az alázatról nem is beszéltünk. Ehhez is készültem történettel. Megéltem, megtapasztaltam – és baromira fájt. Íme:
Visszaülünk a biciklire. Én is tekertem kedves akkori Gepidámat, némiképpen elgondolkodva. Önmagában ezzel semmi gond nem lett volna – ha másképp vezetik az utat. Ám az aszfaltút és a villamossín keresztezte egymást, mégpedig meglehetősen hegyes szögben.
Mélán pedáloztam, mígnem az első kerekeket ellentmondást nem tűrő módon vezette meg a sín acélvályúja. A fizika törvényei alól nem vonhattam ki magam: átrepültem a kormány felett és egy rondán suta félszaltó után terültem el a koszos-poros úton. Hogy mit mondtam akkor, azt borítsa a feledés homálya. Lehet, hogy kiskorúak is olvassák e sorokat, úgyhogy nem idézném. A szaporodás és a legősibb mesterség azért szerepelt benne…
Feltápászkodtam, számba vettem friss sebeim, zúzódásaim és a bringán keletkezett karcolásokat. Semmi maradandó, kivéve a tanulságot: több alázatot a húzósabb helyzetekhez. Mert akad nálam kismillió ügyesebb biciklista, de itt maga a legendás Lance Armstrong is pofára esne, ha nem ügyelne a részletekre és nem korrigálna. Konvertáljuk a konklúziót önismereti gyémánttá:
Légy jelen mindig, ha fokozódik a helyzet. Ha pedig már volt, hogy „büntetlenül” megúsztál hasonló szituációt, tudj a benne rejlő veszélyforrásról. A sérthetetlenség hamis illúziója: ez ejt csapdába. Minél nagyobb ez a fajta vakhited, annál komolyabbat zuhanhatsz. Emlékezz: ez nem a biciklizésről szól, az csak analógia. Önismereti út – ide feletesd meg.
De hát akkor mi a jó, a működő megoldás? – szokott ég felé röppenni a kérdés.
Soha ne élj rutinból. Ez a kulcs.
Ahogy még a vezetésoktatód is sulykolta, hogy kerüld a rutinból közlekedést, úgy óvakodj tőle „civil” mindennapjaidban is. Emlékezz: hétköznapjaid „apró” vizsgahelyzeteinek láncolatából szövődik életed. Belőle áll össze a sorsod. Tudd és működtesd. A kétkerekű hasonlatok után következzen egy asztrós párhuzam:
Mars. Erőbolygó, szép vörös a színe. Alacsony szinten durvaság, agresszió, kötözködés kapcsolódik hozzá. Magas minőségben működtetve lelkesedést, emelve változtatási vágyat, markáns jobbító szándékot jelöl.
Ascendens. Kelőpont, az így elnevezett tengely a személyiség jelölője születési képletünkben. Tegyük fel, hogy a kettő együtt áll, azaz születésed pillanatában a Mars bolygó éppen az Ascendenseden csücsült. Lehet, hogy hirtelen haragú vagy és ha hülyeségekkel bosszantanak, legszívesebben jól odasóznál egyet. Ha netán jártál elemzésen és elmesélték, miket hozhatsz ki belőle, árnyalódik a kép.
Azt ne várd el, hogy világbékés buddhává szelídülsz csak úgy. Megeshet, feltúrja az agyad az ostoba tulok. De már nem akarod eltörni az orrcsontját puszta ököllel. Veszel egy mély levegőt, ami akár sóhajnak is beillene. Majd javasolsz egy sokkal inkább működőképes alternatívát – hozzátéve, hogy társadban látod a siker potenciáját. Uralod az erődet.
Látod már: kevés, hogy tudod, milyen az Ascendens és a Mars életszövetsége. Mert ha itt megállsz, önigazoló pecsétként tudnád arroganciádat és erőszakos természetedet alátámasztani egy kozmikus aspektussal. Te viszont ennél jóval igényesebb vagy és járod tovább önismereti utadat. Megtanulod a leckét és működteted a fent leírt módon. Ennyi felelősség után viszont illő szót ejteni a jutalmakról is:
Harmonikus, kiegyensúlyozott élet. Túlzott, teljesíthetetlen elvárások terhe nélkül. Reális életszemlélet.
Valódi, a te személyre szabott optikád szerinti éles- és tisztánlátás.
Ez legyen a célérték. Tedd magasra a lécet, ha önismereti útról van szó.
Ne hidd el, inkább tapasztald meg: megéri.
kép: pixabay.com
– ha tetszett a cikk,
– ha szeretted olvasni,
– ha örömet szerzett,
megköszönöm, ha támogatod a munkám és a következő bejegyzések elkészülését: