A tavasz már a kertek alatt készülődik, hogy vasárnap délután beköszöntsön. Miért is mondjuk, hogy most toppan be őtavaszsága, ha már közel három hete márciust írunk? Ez is, az is tavasz. Az egyiket, a könnyebben kezelhetőt naptári tavasznak szoktam nevezni. Ő megbízható, minden számolgatás, gondolkodás nélkül tudható, hogy évről évre, március elsején nulla óra nulla perckor érkezik meg. Amikor lapozol egyet a színes-fényképes falinaptárban. De mégsem ő a fontos.

Az igazi tavasz kezdete az égre van írva. Központi csillagunk, a Nap belép a Kos asztrológiai jelébe. Őt valódi tavasznak hívjuk; a köznyelvben a csillagászati jelzőt akasztották rá. Ez a történés azonban minden esztendőben kicsit más időpontban esik meg. A csillagos égre nézve pontosan kiolvasható a tavasz kezdetének ideje.

Tavaszpont. Ezzel a különös kifejezéssel illetik ezt a pendülést. Fordulati pont, mert napéjegyenlőséget takar. Fordulat, mert innentől a látható fény mennyisége, azaz a világos órák és percek száma meghaladja a sötétekét. Most fordul át a fény egy elképzelt holtponton. Köszöni szépen, már régen, egészen pontosan a téli napforduló óta növekedési pályán jár. Ám most a félúton, a sötétség felett aratott mennyiségi győzelem stációjában hirdet tavaszt.

A csillagos eget vizsgálva négy fordulati pontról beszélünk: a tavaszi és őszi napéjegyenlőségről, valamint a nyári és a téli napfordulóról. Ősszel éppen az történik, mint most, „csak” fordítva. Az őszi napéjegyenlőség idejétől (a Nap ekkor a Mérleg jelébe lép) már kevesebb a látható fény, azaz megnövekszik a belső fény mennyisége. Télen, pár nappal karácsony előtt a legkevesebb, míg nyáron, Szent Iván előtt kicsivel a legtöbb a világos órák száma. Eddig puszta asztronómiai, mérhető jelenségekről beszéltünk; akár te magad is utána tudsz járni. Nem muszáj stopperrel a kezedben mérni a Nap teljesítményét. Rengeteg idevágó szakirodalom érhető el. De a dolog csak most kezd igazán izgalmassá válni.

Mert a fordulati pontok egyfajta sarokpontokként is funkcionálnak. Irányváltást jelölnek ki. De: nem futópálya, hogy ha nem fordulsz el, felkenődsz a stadion betonjára. Fénnyel jelölt út, a mérték ad értéket. Minőségváltó jelzőkarók. A tudatosodás a háttérben jó, még ha nem is látjuk a szemünkkel. Az utána olvasás, a tényszerűség tisztázása azért segít. Mert még ha nem is látod, a bizonyosság erejével tudod, hogy mi történik odafent. És ugye, amint fent, úgy lent is.

Közeledik a tavasz. A valódi új esztendő. Kicsike idő még van. Használd ki jól, értelmesen, eredményesen. Azaz: szerezz be lencsét, ha eddig nem tetted volna meg. Végezd el azt a munkát, amit a tömegek szilveszterkor és január elsején szoktak – a szinte biztos bukást kódolva. Tehát: összegez. Végezd el a leltárt, mi történt veled az elmúlt egy esztendőben (itt már tavasztól tavaszig, naptáradtól elemelkedve gondolkodj). Az analitika nem kell, hogy agyalásba csapjon.

Az összegzés csak az első fele a folyamatnak. Mert most van itt az ideje a célok, álmok, vágyak leírásának. Nem január elsején. A valódi, égre festett tavasz kezdetére ültetve összehasonlíthatatlanul nagyobb, fényes eredményeket érhetsz el. Gondolj bele: ha január elsején mész ki a kiskertbe palántázni, minden növénykéd szétfagy. Nem akkor időszerű. Ellenben a tavasz pont erre való. A föld már várja az ültetést, az életet. És nem csak a botanikában.

A tavasz az élet virágzásának kezdete. Légy bölcs, a hozzá szükséges tárgyi tudás már a zsebedben lapul. Használd és indítsd el most az évet. Ha megtetted a naptári újévkor, semmi gond minden rendben. Ki mondta, hogy bármit is elrontottál? Egyszerűen csak indítsd újra. Ami a szilveszter-január elseje tandemre téve rendszerint és borítékolva bukik el, most sikerre viheted. Mert most van itt az ideje. Ezért tavasz és kikelet. Pont.

kép: pixabay.com

a tavasz, a kalandok, az izgalmak már bekészítve várnak

Pin It on Pinterest

Share This